Øvelse gør Danmarksmester
Sofie Petersen har også kvalificeret sig til dette års Skills i Hjørring.
”Øvelse gør mester” siger et gammelt ordsprog, som om noget passer på frisørelev Sofie Petersen fra Shape Intercoiffure i Aarup.
Hun har nemlig de seneste halvandet år trænet to gange om ugen på Syddansk Erhvervsskole, ja, på det seneste også i weekenden, så det blev til tre gange om ugen op til Danmarksmesterskaberne, som i fredags blev afviklet på erhvervsskolen Hansenberg i Kolding.
Danmarksmester i bombage
Ovenstående er ikke engang hele sandheden.
– Når der er ledige stunder her i salonen, træner jeg også, fortæller Sofie, som for tre år siden kom i mesterlære hos Bettina Kingo, Shape Intercoiffure i Aarup.
Træningen gav pote, for Sofie blev Danmarksmester i disciplinen bombage, som er en herrefrisure.
Sofie stillede også op i ”bridal”, der er en brudeopsætning, og her blev det til en 5. plads.
Deltagerne – som kom fra fire erhvervsskoler i Kolding, Odense, Randers og København, dystede både som hold og individuelt. I holdturneringen fik Sofies hold en 2. plads i bridal.
Sofie deltog også i sidste års Danmarksmesterskaber, men det stopper ikke med DM for hendes vedkommende.
Til Skills i Hjørring
Til april skal hun nemlig deltage i Skills, som også handler om at kåre Danmarksmestre, nemlig i alle håndværksfag. I år foregår DM i Skills i Hjørring den 22.-25. april med forventeligt 300 deltagere, heraf otte fra frisørfaget.
Ved DM for de fire Erhvervsskoler skulle eleverne lave hår på øvelsesmodeller dvs. en slags dukker. Men når Sofie i Hjørring skal udfolde sine evner, bliver det på levende modeller.
– På den måde minder Skills meget om arbejdet i en salon, siger Sofie, som i øvrigt er 21 og bor i Odense.
Satte hår på kusinen
Med de mange timer – også uden for normal arbejdstid – som Sofie bruger på at dygtiggøre sig, giver det sig selv, at hun elsker sit fag. En interesse, som hun har haft siden hun var lille.
– Der er et billede, hvor jeg som firårig sætter hår på min kusine, så det har ligget i kortene, at jeg skulle blive frisør, siger Sofie.
Til april næste år skal Sofie lave svendeprøve, og ved allerede nu, hvor hun skal arbejde, når uddannelsen er kommet i hus.
– Jeg fortsætter her i salonen, siger Sofie.


