Gravkøer i Bredgade: En chance for en bedre handelsgade
Bøvl. Masser af bøvl, når en gade bliver gravet op, for at give plads til fjernvarmerør eller separering af regnvand og spildevand.
Det er næppe muligt at finde en boligejer, der mener det modsatte.
Helt galt bliver det, når det er handelsgaden, som graves op.
Det har vi fået en forsmag på med lukningen af den sydlige del af Bredgade.
Snart kommer turen til den del af Bredgade, hvor butikkerne befinder sig.
Det kan man bande over, men man kan også se opgravningerne, der tidligst er slut i 2030, som en chance for at gøre Bredgade til en tip-top handelsgade.
Sådan ser Aarup Lokalråd og Aarup Handelsstandsforening på det og har derfor igangsat en kampagne, hvor man efterlyser ”gode ideer til fremtidens” Bredgade. Forslag, som i første omgang skal føre til et borgermøde, hvor ideer sættes til debat – og forhåbentlig ad åre bliver til virkelighed.
I lørdags skød tre lokale kræfter kampagnen i gang i Meny, hvor det blev til mange snakker og mange ideer.
Ideer kan i øvrigt afleveres i Folkebladets postkasse i Bredgade 91 eller sendes til info@folkebladet.net.
Forslagsstillere, som kommer med et forslag inden 1. april, deltager i en konkurrence om et gavekort på 500 kroner til Aarup Handelsstandsforening og en stor slikpose.

