UGENS KLUMME

Assens

17. juni 2025

Af Helge Desler

Kjeld og Dirch på roesporet

Der er gennem årene spillet masser af musik i Skovpavillonens nærmeste omgivelser i Assens – både på friluftsscenen ved den nærliggende Kunstnerplæne og i musikpavillonen fra 1918 lige ved siden af. 

Lions Club Assens foretog for en god del år siden en tiltrængt og omfattende restaurering af den gamle musikpavillon. Og det gav jo plads til forrygende underholdning af flere af de danske kunstnere.

I de gamle skriverier kan man læse om nogle af de helt populære kunstnere, der gæstede kunstnerplænen dengang, nemlig Stig Lommers ABC-Revy med blandt andet Dirch Passer, Kjeld Petersen og en ganske ung Lone Hertz plus de berømte let påklædte Lommerpiger. En mandlig tilskuer ytrede i den forbindelse efter forestillingen: ”Lone Hertz havde nu den sødeste numse”.

 Det var i øvrigt også i de år, at et internationalt topnavn var engageret til friluftsscenen, nemlig den tyske sangerinde Liselotte Malkowsky, som via tv var blevet ”verdensberømt” i hjemlandet. 

Desværre druknede koncerten i regn, og en alternativ koncert arrangeret inde i Skovpavilonen med kort varsel samlede kun et par hundrede fans, hvor der var ventet publikumsrekord.

I en pause skulle Dirch og Kjeld uddele en lagkage til en sød pige blandt publikum. Mellem tilskuerpladserne og scenen løb dengang sukkerfabrikkens roebane, og det fik en af gæsterne til at bemærke. ”Nu er de på sporet”. Den fangede Dirch Passer straks og råbte: -”Nu er jeg på sporet Kjeld!”

Hvorfor denne omgående replicerede: ”Så pas på, du ikke falder og brækker skinnebenet”.

Alle vil nikke genkendende til den udvikling, der også ramte Assens med jernbane, sukkerfabrik, gasværk, bryggeri, søbadeanstalt med mere. Med den ændrede livsform fik befolkningen også en mere varieret hverdag med tydeligere opdeling mellem arbejde og fritid. 

Det var derfor – dengang – ganske naturligt, at der var et stigende behov for at gå i skoven på sin fridag.

Del denne historie på: