Rejsegilde og 25-års jubilæum
Lørdag 23. oktober klokken 13 på Det Grønne Område i Turup
To fluer med et smæk. Sådan bliver det på Det Grønne Område, Kærvangen 33 i Turup, dvs. mellem byen og sportspladsen, når Turup Bylaug fejrer sit 25-års jubilæum, og der er rejsegilde for den nye bålhytte.
– Vi er næsten færdig med bålhytten, mens bålstedet ikke er klar endnu, men vi glæder os utrolig meget til at vise hytten frem på vores rejsegilde den 23. oktober. Vi håber at se rigtig mange – uanset om I kommer fra Turup eller ej, siger formanden for bylauget, Else Marie Sørensen.
Deltagerne i rejsegildet kan glæde sig til at sætte tænderne i hotdogs. Derefter er der kagekonkurrence, hvor der kåres 1.-3. præmie både for børn og voksne.
Og så bliver der linet op til det store kaffe- og kageorgie, konkurrencekagerne kommer på bordet.
Børnene er der også tænkt på, bl.a. med et græskarværksted.
– Forår/forsommer 2022 holder vi en stor fest til fejring af bålhytten med musik og helstegt pattegris, fortæller Else Marie Sørensen.