Stort hul i jorden bliver til ny spisesal

Tommerup

13. august 2025

Af Lise Wolf – lw@folkebladet.net

Forbipasserende ved Tommerup Efterskole på Sortebrovej vil i en rum tid have bemærket et stort, firkantet hul mellem skolens bygninger.

Er de bare i gang med en gigantisk kloakrenovering, eller er de mon ved at udvide?

Både og, fortæller forstander Peter Munk Povlsen.

– Lige nu er det kloakrenovering, men der kommer en ny spisesal ovenpå, siger han.

Egentlig ville efterskolen gerne renovere den gamle spisesal, men bygningen viste sig at være af så dårlig kvalitet, at det bedre kunne betale sig at bygge en ny og større, der også ville egne sig bedre til større arrangementer som forældrebesøg og de fællesspisninger, som efterskolen inviterer til fire gange om året.

– I 1962 havde vi 80-90 elever i dag har vi omkring 120, så vi sad også lidt tæt, bemærker Peter Munk Povlsen.

Den nye spisesal ventes at stå færdig ved juletid. Indtil da klarer man sig med to klasselokaler med skydedør imellem, hvor man sidder endnu mere tæt end i den gamle spisesal.

De trange forhold til trods vil efterskolen dog holde fast i fællesarrangementerne, hvor lokalområdet bliver budt indenfor.

– Vi vil stadig holde åbne arrangementer i efteråret men uden spisning. Det bliver stadig med sang og samtale, men med kaffe og kage i stedet for spisning, siger Peter Munk Povlsen.

Del denne historie på: