En ny 17,5 km grussti på tidligere banestrækning er på vej
Arbejdet med at anlægge en 17,5 km lang grussti på den tidligere banestrækning mellem Assens, Ebberup, Flemløse og Glamsbjerg er netop gået i gang.
Tanken er, at man både skal kunne gå og køre på cykel på strækningen, hvor Lilleskov Teglværk ellers havde haft skinnecykling i en lang årrække.
Her skal der laves en 17,5 km lang grussti, som man både kan cykle og gå på.
Sti på tværs af flere skole- og uddannelsesområder
Med stien får familierne i de omkringliggende områder mulighed for at cykle eller gå gennem tre af kommunens store skoledistrikter, som rummer 6 folke- og friskoler med klassetrin fra 0.-10. klasse, 2 efterskoler og Campus Glamsbjerg, hvor der både er handelsskole, gymnasie og 10. klassecenter.
Flere virksomheder går i gang samtidig
Stien bliver etableret med fast grusbelægning, og samtidig bliver alle de eksisterende skinner og sveller fjernet.
Og det kommer til at foregå flere steder på samme tid.
Etableringen af stien er nemlig delt op i tre entrepriser, og udføres af tre forskellige virksomheder, hvilket betyder, at de kan arbejde samtidig:
Entreprise 1 – Assens til Ebberup (6,8 km): Marius Pedersen A/S, Ferritslev.
Entreprise 2 – Ebberup til Flemløse (6 km): Palle Johansen A/S, Assens.
Entreprise 3 – Flemløse til Glamsbjerg (4,8 km): TC Anlæg A/S, Odense.
De steder, hvor stien krydser overordnede veje, bliver der lavet forskellige tiltag, som skal gøre passagen mere sikker.
F.eks. kommer der på Ebberupvej og Assensvej helleanlæg og gadebelysning, der hvor stien krydser vejen.
En del af et fælles cykelnet på Fyn
Stien på den gamle banestrækning understøtter det fælles fynske cykelnet, som der arbejdes på i Destination Fyn-samarbejdet på tværs af de fynske kommuner. Et arbejde, som handler om at styrke fritids- og turismecykling på Fyn.
Stien forventes at stå færdig i december 2026, hvis ikke vejret driller undervejs. /hef
Fakta om projektet
• Sti-projektet er finansieret af 6 mio. kroner, som Assens Kommune har fået fra Transportministeriets Cykelstipulje samt 6 mio. kroner fra Assens Kommune.
• På banestrækningen mellem Glamsbjerg og Tommerup vil der fortsat være skinnecykler og strækningen kan benyttes, som den bliver i dag.
• Der skal anvendes ca. 9.150 ton slidlagsgrus svarende til ca. 5.720 m³. Heraf ligger ca. 5.300 ton allerede klar til entreprenørerne på busvendepladsen ved Arena Assens.

