God rejse til Bloksbjerg

Skydebjerg

26. juni 2025

Af Henning Frandsen – hf@folkebladet.net

Skydebjergforeningen fejrede vanen tro sankthans i den gamle grusgrav

……..hver by har sin heks og hvert sogn sine trolde, dem vil vi fra 

livet med glædesblus holde……………

Det var mandag aften langt fra alle byer, som kunne leve op til Midsommervisens ord om at holde hekse og trolde fra livet med bål og brand. 

Alt for kraftig vind gjorde, at arrangører landet over måtte aflyse sankthansafbrændingen. 

Det gjaldt f.eks. i Kerte, men ikke i Skydebjerg. Måske fordi bålfesten holdes i en gammel grusgrav, som ligger i læ. 

Der skal nemlig meget til, for at arrangøren, Skydebjergforeningen aflyser.

– Vi har altid holdt sankthansfest, i de 50 år, jeg har boet i Skydebjerg. Kun et år, hvor det var for tørt, måtte vi aflyse, fortalte Mr. Skydebjerg, Steen Kjær, som smilede over hele femøren og gladelig gav is og pølser til sine tre børnebørn. 

Børnene kunne også bage snobrød, tage en tur på rutsjebanen og bænke sig sammen med forældre og bedsteforældre. 

Klokken 19 begyndte bålet så småt at bluse for en halv snes minutter senere at sende kraftige flammer mod himlen, alt imens heksen hylede, lige indtil hun lettede fra bålet med kurs mod Bloksbjerg. 

Del denne historie på: