Udstillingsåret hos Galleri Langager skudt godt i gang
– Efter en forrygende åbning af april-udstillingen hos Galleri Langager, hvor viceborgmester Søren Thomsen (K) holdt en fin åbningstale og mange besøgende gjorde vejen forbi det gamle mejeri, er udstillingsåret skudt godt i gang. Endnu en flot udstilling står for døren her, hvor maj banker på døren, skriver Galleri Langager i en pressemeddelelse.
Galleriet og cafeen i det gamle mejeri på Ryet 13 på Helnæs holder åbent fra 1. maj til 1. juni – begge dage inklusive. De specifikke åbningstider for perioden findes på www.gallerilangager.dk
– Vi fejrer åbning af maj-udstillingen 3. maj klokken14 med velkomsttale, bobler og skabelsen af et fælles keramikværk, skriver Galleri Langager.
Alle besøgende inviteres nemlig til at bidrage til et nyt værk med et lille modelleret hoved. Galleriets keramikere hjælper gerne med råd og vejledning på dagen, og de sørger herefter for at samle hovederne på en serie af kakler.
– Slutresultatet skal meget gerne munde ud i et smukt keramikrelief, der kan pryde galleriets ydermur. Kom, alle – store som små – og bidrag med jeres kreativitet og jeres ideer.
Alle er velkommen til at deltage, lyder opfordringen fra Galleri Langager.
Spændende, flot og unikt kunst og kunsthåndværk fylder vægge og rum i det gamle mejeri, og der er i den grad mulighed for at erhverve sig noget godt kunst til hjemmet.
Igen i år tilbyder Galleri Langager seks spændende og prismæssigt fordelagtige workshops for de besøgende.
Et program kan fås på Galleriet eller på www.gallerilangager.dk
Cafeen tilbyder diverse kaffer, Nute-te, varm kakao med fløde, diverse forfriskende og kølig drikkevarer fra Naturfrisk og Ørbæk Bryggeri, is fra Kohavegård ismejeri, prisvindende nøddetærte fra Kring Chokolade og hjemmebagte boller med smør, ost og marmelade.