Flere politikere bakker op om 222 berørte husstandes ønske om støjafskærmning langs motorvej E20

Grønnemose

29. januar 2025

Af Henning Frandsen – hf@folkebladet.net

En støjgruppe under Rørup Sogns lokalråd har netop haft foretræde for Folketingets Transportudvalg.

For få år siden knejsede tusindvis af træer langs den fynske motorvej. Og her tænkes specifikt på strækningen Grønnemose-Ejby 

Nogle træer måtte lade livet, da motorvejen blev udvidet fra to til tre spor i begge retninger, andre da naturgasledningen skulle flyttes, men den store massakre tog for alvor fart, da Vejdirektoratet og BaneDanmark begyndte at anlægge den tosporede højhastighedsbane mellem Odense og Kauslunde. 

I takt med at træerne blev fældet, steg støjen fra motorvejen markant, så det blev noget af et helvede at opholde sig i sin bolig og i hvert fald i sin have. Sådan har beboerne langs banen oplevet det, og de ønsker, at Vejdirektoratet skal opføre støjafskærmning langs den berørte strækning. 

Tomlen ned 

En støjgruppe under Rørup Sogns lokalråd har været i kontakt med Vejdirektoratet og Transportministeriet, som har vendt tomlen ned over for beboernes ønsker om støjafskærmning. 

Puljen til støjafskærmning har ikke ubegrænsede midler, og der er ikke planer om, at den kasse bliver åbnet i forhold til Grønnemose, eller at den bliver fyldt op, har beskeden gået på. Og det gælder også for borgerne i Ålsbo og Kelstrupskov, som også er støjplaget.

Vejdirektoratet anerkender ikke, at beplantningen har betydning for støjniveauet. 

Den model, som Vejdirektoratet bruger til at måle støjen, ser på antallet af biler, trafikmængden på givne tidspunkter og vejbelægningen. 

Så Vejdirektoratet vil ikke gøre andet end at plante nye træer på udvalgte strækninger, når anlægsarbejdet er slut. Og det er i øvrigt ikke ud fra et ønske om at dæmpe støjen. 

Beplantning dæmper støjen

Støjgruppen har selv foretaget støjmålinger, som viser støj på helt op til 92 decibel, og gruppen har også været i kontakt med to forskellige private støjmålingsfirmaer, der mener, at beplantning som træer og buske har en dæmpende effekt, især når der er tale om de mængder, som er fældet her. 

Som konsekvens af den manglende lydhørhed hos Vejdirektorat og Transportministeriet igangsatte støjgruppen en underskriftsindsamling til Transportministeriet, hvori gruppen anførte, at man havde oplevet en forøget støj og havde et ønske om, at det blev afhjulpet. 

Positivt møde med folketingspolitikere

Tirsdag 21. januar havde støjgruppen repræsenteret ved Mona Lilleris Nielsen, Anette Bentsen og Palle Nissen fået foretræde for Folketingets Transportudvalg. Med var også borgmester Søren Steen Andersen (V) og det lokale folketingsmedlem Nikolaj Leed Henriksen (V). 

– Det var en positiv oplevelse, skriver Støjgruppen på lokalrådets hjemmeside, for udvalget tilkendegav vigtigheden af, at støjproblematikken skal tages alvorligt og at det er et kæmpeproblem som der skal tages hånd om. Positiv energi, og der var faktisk kun 1 spørgsmål til os, og 2, der havde kommentarer – så vi tænker at vi har fremlagt vores sag godt.

Kaffe med Alex

– Vi blev indbudt til et konstruktivt kaffemøde med Alex Ahrendtsen, DF, det var meget positivt, idet han jo faktisk sad i forligskredsen da motorudvidelsen blev vedtaget. Alex Ahrendtsen vil bringe spørgsmålet om støjdæmpende foranstaltninger op i forligsgruppen – og DF’s transportordfører, Nick Zimmermann, har allerede den 21. januar 2025 stillet følgende spørgsmål til ministeren: “Vil ministeren tage initiativ til at igangsætte støjmåling på strækningen i Rørup Sogn, der oplever ekstrem vejstøj grundet b.la. fældning af træer og øget trafik”?

Alex Ahrendtsen (DF) siger om mødet med Grønnemose-delegationen:

  Rystende at høre om Transportministeriets og Vejdirektoratets døve ører over for gruppen og deres virkelighed. Nu må vi få Transportministeriet til at sætte Vejdirektoratet på plads, så borgerne i Grønnemose, Ålsbo og Kelstrupskov kan få en hverdag uden støj tilbage, siger Alex Ahrendtsen på Facebook.

Assens Kommune bakker op

Assens Kommune bakker op om beboerne og ikke kun med Søren Steen Andersen som rejseledsager. 

– Tak til Mona og resten af gruppen “Støj i Rørup Sogn” for at tage initiativet. Parallelt med dette er Assens Kommune tillige med i korrespondance med Vejdirektoratet om problemet og dets omfang – i Grønnemose såvel som i Kelstrupskov, skriver Søren Steen Andersen på Facebook. 

Giver ikke op

Mona Lilleris Nielsen håber, det gjorde indtryk, at så mange som 222 ud af 350 husstande havde udtrykt deres utilfredshed med den hidtidige linje fra Vejdirektoratet og Transportministeriet. 

– Var det så det sidste skud i bøssen, vil Folkebladet vide.

– Nej, overhovedet ikke. Vi giver ikke op, og vi lægger os ikke fladt ned.  Og så vil vi i øvrigt afsøge alle mulige og umulige løsninger og gribe fat i alt det, vi kan gribe fat i, siger Mona. 

Underskriftsindsamling:  Støjskærm/støjvold Rørup Sogn langs E20

På informationsmødet den 26.08.2024 i Vissenbjerg gjorde Vejdirektoratet klart at der IKKE er afsat midler i anlægsloven til nogen form for støjdæmpende foranstaltninger. 

I takt med at anlægsarbejdet skrider frem, med fældning af hegn og fjernelse af jord, er store dele af sognet ekstremt påvirket af den tiltagende støj fra E20. 

Vi håber at du vil støtte Støjgruppen / Lokalrådet i bestræbelserne for at få myndighederne og vores lokale/lands politikere i tale. 

Vi forlanger at blive taget alvorligt og vi kræver handling nu!!

Del denne historie på: