Tidligere Assens-pige laver plakat til hyldest for sin barndomsby

Assens

Af Lise Wolf – lw@folkebladet.net

Hvad kendetegner Assens? 

Spørger du Nina Broen, så er det Peder Willemoes, husene i den gamle købstad, Vor Frue Kirke og Bågøfærgen og et gammelt træskib inspireret af Fulton og de mange skibe, der lægger til i havnen.

– For at skabe den helt rigtige stemning på Assens-plakaten har jeg også inddraget min mor. Sammen har vi udvalgt de ikoniske motiver fra byen, fortæller Nina Broen.

Selv om det er nogle år siden 44-årige Nina Broen lagde Assens bag sig, da hun som 15 årig flyttede til København med sin mor, så føler hun stadig stor tilknytning til sin barndomsby, fortæller hun.

– Det skyldes ikke mindst det hus i Thorøhuse, som jeg har arvet fra min far, og som jeg stadig ejer, siger hun.

Hun har hele livet været kreativ især inden for tegning, maleri og grafisk design, og det førte til et job som grafiker hos vinfirmaer Absalon Vin, der drives af Elena og Rune Hove-Aggerholm.

– Elena, der er født i Bulgarien og Rune, der er født i Gedsted i Himmerland, har længe værdsat min kunst og ønsket at støtte mit kreative virke, fortæller Nina Broen og fortsætter:

– Sammen udviklede vi en ide, plakater, der hylder vores respektive hjemstavne, barndomsbyer eller områder, vi har tilknytning til. Foreløbig tæller samlingen plakater for Gedsted, Runes barndomsby, Fjordbyen i Aalborg, min kærestes yndlingssted, idylliske Dragør, og nu også Assens.

Er man interesseret i Assens-plakaten, som er i A3-format, eller en af de andre for den sags skyld, kan de købes via hjemmesiden absalonvin.dk/plakater – måske en julegaveide? 

Del denne historie på: