Efter fire års arbejde: Badehus snart klar til åbningsfest
Assens
2. december 2025
Af Lise Wolf – lw@folkebladet.net
Efter fire år er arbejdet for at få et badehus med omklædningsfaciliteter og sauna til Assens Vinterbadere ved at være tilendebragt. Så lang tid har det taget at få skrabet de tre mio kroner sammen, der skulle til for at kunne bygge huset, badebro med videre.
– Nu er resultatet af alle vores anstrengelser ved at være klar. Vi er stolte over vores projekt, og vi håber, at rigtig mange vil gøre brug af huset, siger Helle Juel, formand for Assens Vinterbadere.
Der er nu ikke meget, der tyder på, at badehuset kommer til at stå ubrugt hen. Assens Vinterbadere kan tælle til 450 medlemmer, medlemstallet er steget gevaldigt, mens arbejdet med at skaffe midler til byggeriet har stået på. Ud over de 450 medlemmer står også en større flok på venteliste.
Åbningsfesten er sat til 2. januar klokken 14, og borgmester Søren Steen Andersen har næsten lovet at hoppe i vandet, fortæller Helle Juel. Inden åbningsfesten har 30 medlemmer af Assens Vinterbadere fået undervisning i førstehjælp ved badeulykker og underafkøling, ligesom foreningen også vil holde et kursus i brug af hjertestartere, da den er i færd med at søge fondsmidler til sådan en også. Det er også planen at sikre sig, at alt fungerer inden 2. januar. Således vil foreningens medlemmer tage badehuset og saunaen i brug – for at teste det – som Helle Juel siger – allerede 1. december. Det sker i forbindelse med overrækkelse af donationer fra Fynske Bank og Forsa Forsikring.
Ud over sauna samt toilet- og omklædnikngsfaciliteter omfatter projektet også en boardwalk, så også kørestolsbrugere kan komme ned til vandet, samt en helårsbadebro.

