Så t’ar vi skinnecyklerne frem ….

Assens Kommune

24. april 2021

Af Henning Frandsen – hf@folkebladet.net

Lørdag den 1. maj vil det igen være muligt at leje en skinnecykel og køre en tur på Danmarks længste og ubrudte nedlagte bane fra Tommerup St. til Assens.

Normalt er det en tur på godt 29 km, men på grund af, at Baltic Pipe i det meste af sæsonen skal grave gasrør ned mellem de to ”Tommerupper”, vil turen blive afkortet med ca. 3 km, fortæller Knud Larsen, der er formand for Foreningen Lilleskov Teglværk, som ejer og driver skinnecyklerne. 

Selvom udlejningen forsat vil foregå fra SuperBrugsen Tommerup Stationsby, vil startstedet blive flyttet til Knarreborg Station i Tommerup, hvor der også vil blive opstillet en midlertidig drejeskive samt sikkerhedsbom. 

I Assens vil udlejningen fremover foregå fra SuperBrugsen Assens, som er beliggende tæt på holdepladsen for skinnecyklerne.

Foreningen Lilleskov Teglværk har i alt 41 skinnecykler, som kan lejes frem til udgangen af uge 42, og de vil som tidligere år være placeret i Assens, Glamsbjerg og som anført i år ved Knarreborg Station. 

Som noget nyt kan skinnecyklerne ikke lejes for blot 4 timer. I stedet bliver det sådan, at man selv bestemmer længden af turen inden for tidsrummet klokken 9-19.  Billetprisen er 300 kroner. 

Efter turen skal skinnecyklen returneres til udgangspunktet. 

Det er muligt at få yderligere oplysninger på hjemmesiden www.lilleskov.dk samt via Facebook.

Del denne historie på: