På udflugt med LOF og Christian Tast

Assens Kommune

30. august 2021

Preben Find

Liberalt Oplysningsforbund Vestfyn, der har Carsten Halvorsen som kursusleder, byder nu med økonomisk støtte fra kulturministeriets ”Pulje 1000 nye fællesskaber” på kulturelle oplevelser i form af udflugter til landets kulturelle kraftcentre.

Det første arrangement onsdag den 15. september er en tur  til Nationalmuseet i København, og 14 dage senere onsdag den 29. september besøges Statens Museum for Kunst.

Begge ture gennemføres i samarbejde med Christian Tast, som fra hans base i Skalbjerg sørger for tranporten i hans nyerhvervede luksuøst indrettede bus, hvor der er plads til 31 personer. 

Derved skulle alene transporten blive en oplevelse i sig selv.

For hver af de to ture er deltagerprisen 350 kroner, der både omfatter tranport, entre og rundvisning på de respektive museer.

Tilmelding efter først til mølle princippet sker via LOF`s hjemmeside LOF.dk/Vestfyn.

Som udgangspunkt er startstedet for begge ture det røde pakhus på Assens Havns midtermole.

Oplysninger om eventuelle opsamlingssteder og starttidspunkt vil blive meddelt i forbindelse med tilmelding og vil der ud over kunne ses på LOF`s hjemmeside.

Del denne historie på: