Støttekreds har i 30 år givet plejehjemsbeboere mere krydderi på tilværelsen
Aarup
1. november 2025
Af Lise Wolf – lw@folkebladet.net
Tilbage i 1995 fik lokale Aarup-borgere den ide, at de ville gøre livet lidt festligere på Aarups to plejehjem Holmely og Birkely. De ville træde til der, hvor plejehjemmenes ressourcer ikke rakte, og på den måde være med til at give beboerne et ekstra krydderi på tilværelsen.
De dannede foreningen Støttekredsen for Holmely og Birkely i oktober 1995, og siden er der gået 30 år.
Birkely er nedlagt som plejehjem, og støttekredsens aktiviteter ligger nu fast en søndag hver måned, hvor frivillige arrangerer musik og sang samt kaffe for Holmelys beboere samt de medlemmer af kredsen og pårørende, der måtte have lyst til at deltage, og der mangler aldrig frivillige blandt støttekredsens medlemmer til at tage en tørn ved arrangementerne, fortæller Kirsten Hansen og Anna Svenson, der begge har været med i mange år. Kristen Hansen er i dag formand for støttekredsen.
– Der er altid et par stykker man kan trække på. Vi har jo lige så meget ud af det og går altid glade hjem, siger Kirsten Hansen.
Forrige søndag blev 30 års-jubilæet fejret med besøg af Seniortrioen, der leverede den musikalske underholdning, Meny sponsorerede et glas vin til at starte på, og herefter var der kaffe og flotte lagkager, som Holmelys køkken havde kreeret i dagens anledning.
Støttekredsens aktiviteter finansieres af de omkring 100 medlemmer, der indtil for få år siden betalte 50 kroner for medlemsskab, nu er det steget til 75 kroner, samt støtte fra paragraf 18-midlerne, som uddeles af kommunen til støtte af frivilligt socialt arbejde.

