Maleri og skulptur i Galleriet
Aarup
18. februar 2025
Af Lise Wolf – lw@folkebladet.net
Mandag den 3. marts klokken 17-18 byder Kunstforeningen Galleriet til en ny fernisering i sine kælderlokaler på industrien. Månedens udstillere er Birgitte Lykke Madsen og Andreas Ulfberht Heeschen-Gundesen.
Birgitte Lykke Madsens arbejder med olie på lærred. Her har hun i de senere år især beskæftiget sig med kysten og havet og finder konstellationen af land og vand ideel i undersøgelsen af eksistentielle spørgsmål om livsindhold og mellemmenneskelige relationer. Hun arbejder koloristisk med det naturlige lys og prøver at afdække vandets eller landskabets identitet og udtrykke den uhåndgribelige følelse, det afføder, lyder det i beskrivelsen af hendes værker.
Birgitte Lykke Madsen er uddannet fra Det Fynske Kunstakademi i 1986 og har altid udforsket materialet og farven og oplever det stadig som grundforskning at sætte penslen på lærredet, fordi hvert maleri skal kunne noget andet end det forrige.
Hos Andreas Ulfberht Heeschen-Gundesen er det ikke bløde penselstrøg, der udforskes, men materialer som bronze, træ, jern og sten. Han er i sine værker optaget af menneskets evige søgen efter mening, en drivkraft, der præger vores handlinger og relationer, så på den måde er der alligevel en forbindelse mellem de to kunstnere.
Med over 30 års erfaring som historisk formidler er han dybt forankret i gamle håndværkstraditioner. Han anvender således sandstøbeteknik, en ældgammel metode, der bevarer spor af fortidens hænder i nutidens kunst. Inspirationen kommer fra forhistorisk kunst, mytologi og folketro, hvor symbolik har været redskaber til at forstå både individet og dets plads i verden.
Udstillingen kan ses i 14 dage frem til 17. marts, hvor biblioteket lukker på grund af gulvrenovering.
– Det er simpelthen ikke muligt at få bobslæder lige nu – og det skyldes, at der ikke har været snevejr i flere år, siger Palle Knudsen.