Over 500 koncerter i Aarup – nu fejres dansk musik med Rasmus Nøhr
Fra Kim Larsen og Anne Linnet til Sebastian og Søs Fenger. Gennem mere end 25 år har nogle af dansk musiks største navne stået på scenen i Kulturhuset Industrien i Aarup. Lørdag den 31. oktober fortsætter traditionen, når Rasmus Nøhr og hans band gæster spillestedet som en del af Spil Dansk-ugen.
Dansk musik har altid haft en særlig plads på Industrien. Siden de første koncerter omkring år 2000 har spillestedet præsenteret over 500 koncerter med både danske og internationale kunstnere.
Blandt de mange danske navne finder man Kim Larsen & Kjukken, Anne Linnet, Sebastian, Povl Dissing & Benny Andersen, Lis Sørensen, Allan Olsen, Hanne Boel og Søs Fenger.
Nu føjes endnu et navn til rækken, når Rasmus Nøhr kommer til Aarup med sit band.
Sange, der samler publikum
Rasmus Nøhr har gennem mere end 20 år skrevet sange, der har fundet vej til danskernes hjerter. Med numre som Sommer i Europa og Det glade pizzabud har han skabt melodier, som mange kender og synger med på.
På sin aktuelle Tid til mirakler-turné kombinerer han de velkendte sange med nyt materiale fra sit kommende album.
Det bliver en koncert med både genkendelse, nye musikalske oplevelser og den særlige energi, der opstår, når publikum og musikere mødes om sangene.
En særlig tradition i Aarup
På Industrien har publikum gennem årene kunnet opleve store kunstnere helt tæt på. Et af de mest markante øjeblikke var i 2005, da Kim Larsen & Kjukken gæstede Aarup. Dengang blev omkring 220 billetter revet væk på blot 20 minutter.
Men det er ikke kun de store navne, der har skabt Industriens historie. Det er også mødet mellem musikerne og publikum i den intime koncertsal, der gennem årene har gjort spillestedet til noget særligt.
Med Rasmus Nøhr fortsætter Musik På Industrien traditionen for at præsentere dansk musik live – netop i Spil Dansk-ugen, hvor der sættes ekstra fokus på musikken og de mennesker, der skaber den.
Rasmus Nøhr med band spiller lørdag den 31. oktober kl. 20.00 i Kulturhuset Industrien, Aarup. Billetter på www.mpia.dk.

