20 børn får støtte til fritidstøj og -udstyr takket være gave fra Meny Aarup
Røde Kors har købt 20 gavekort hos Markussen Sport
Nicolai Kvistgaard Sørensen, som siden 1. marts har været Meny-købmand i Aarup, var indtil han for alvor begyndte at give den gas som købmand glad for at spille fodbold og håndbold.
– Jeg har haft stor glæde af at være med i foreningslivet. Jeg har fået gode oplevelser og lært meget, fortæller Nicolai.
De gode oplevelser vil han gerne give videre til børn, som ikke har været spejder, spillet fodbold eller på anden vis ikke været en del af foreningslivet. Måske fordi forældrene ikke har haft råd til at betale kontingent og fritidsudstyr.
Helt konkret har Nicolai ydet Røde Kors i Aarup et sponsorat på 30.000 kroner målrettet børn, som ikke er en del af foreningslivet.
– Vi siger tak for gaven og har besluttet at købe 20 gavekort á 1500 kroner hos Markussen Sport – så bliver pengene i Aarup, fortæller Ulla Falkesgaard.
– Gavekortene kan kun bruges til at købe fritidsudstyr og fritidstøj til børn.
Og det er til børnefamilier, som vi i forvejen kender og har kontakt til, siger Ulla Falkesgaard.

